تبلیغات
مقاله ی آزاد

دین یهود:

دینی که اغلب اسرائیلیان آن را پذیرفته اند و بر فرزندان و نوادگان یغوب (ع) بنی اسرائیل میگویند

اسرائیل واژه‌ای عبری به معنای بنده خدا و نیز لقب یعقوب است. از این رو به فرزندان و نوادگان او «بنی اسرائیل» گفته می‌شود.

بنا بر داستان‌ها با رفتن یوسف به مصر و سپس رفتن یعقوب و دیگر فرزندانش به آنجا و فراوان‌شدن تعداد نوادگان او، بنی اسرائیل به صورت خاندانی پر جمعیت در مصر درآمد.

این جمعیت که فرزندان و نوادگان دوازده پسر یعقوب بودند، به دوازده گروه یا دوازده سبط بنی اسرائیل شناخته می‌شدند که در قرآن از آنان با عنوان «اسباط» یاد شده‌است.

بنی اسرائیل سالیان دراز زیر شکنجه فرعون بودند تا این که موسی آنان را از فرعون رهانید و از سرزمین مصر بیرون برد؛

ولی همین که موسی (ع) برای 40 یا عدد دیگری به کوهستان رفت مردم بنی اسرائیل به گفته ی یکی از پیروان شروع به پرستش گوساله ی سامری کردند و بنا به داستان ها و برخی اسناد همین امر کافی بود تا آن مردم از خشم خدا دور نمانند و به مدت 40سال برابر 40 روزی که موسی اقوام بنی اسرائیل را تنها گذاشت در بیابان سینا سرگردان ماندند

از مهم ترین وقایع تاریخی میتوان به داستان گاو بنی اسرائیل، ماجرای نقبای دوازده گانه، حمله آشور به پادشاهی اسرائیل (یوسف و ۹ سبط دیگر) و بخت‌النصر به یهودیه (سبط یودا و بنیامین) و سرانجام آزادی یهودیان توسط کورش بزرگ هخامنشی، پادشاه ایران، از حوادث مهم این دوران است. اشاره کرد.

در کل

شجره قوم بنی‌اسرائیل

·        ابراهیم

·        اسحاق (برادر کوچک‌تر و ناتنی اسماعیل) نام مادر وی ساره(همسر اول ابراهیم) بود.

·        یعقوب > بنی‌اسرائیل(اسباط دوازده‌گانه اسرائیل) شامل:

·        رئوبن(روبن)،

·        شمعون(سیمئون)

·        لاوی(لوی)

·        یهودا(جودا)

·        یساکار(یشحر، یساخر)

·        زبولون(زبلون، زیالون)

·        دان(دون)

·        نفتالی(نفتائیل)

·        جاد

·        اشیر(اشر، اسر)

·        بنیامین(ابن‌یامین، بنجامین)

·        یوسف (از وی دو قبیله بوجود آمد) شامل:

·        منسه(منسی)

·        افرایم(افرائیم)

در شجره نامه ی اسم میتوان به چند مطلب اشاره داشت:

در تورات : «از این پس نام تو دیگر یعقوب نخواهد بود بلکه اسرائیل(خواهد بود) زیرا نزد خدا و مردم مقاوم بوده و پیروز شده‌ای».

دولت‌های بنی‌اسرائیل

سلطنت شائول(طالوت) از قبیله بنیامین

شائول که از قبیله بنیامین بود، پس از پایان سلطه مصر در سال ۱۱۵۰ ق‌م، اولین دولت عبری را در سرزمین کنعان در حوالی سال ۱۰۲۹ ق‌م پایه‌ریزی کرد. وی به مدت ۲۴ سال(تا سال ۱۰۰۴ ق‌م) بر تمامی ۱۲ قبیله بنی‌اسرائیل حکومت کرد. قابل ذکر است در آغاز سلطنت شائول جمعیت بنی‌اسرائیل ۳۰۰هزار نفر بوده است.

سلطنت داوود از قبیله یهودا

داوود که از قبیله یهودا بود،(البته احادیث اسلامی داوود را از قبیله لاوی می‌دانند) دومین شاه بنی‌اسرائیل به شمار می‌رود. اطلاعات علمی زیادی از وی در دست نیست.
طبق اساطیر یهودی، داوود در ابتدا در جنگ با فلسطینیها به‌خاطر جنگ‌آوری و اقتدارش مورد توجه شائول قرار می‌گیرد و به دربار وی راه پیدا می‌کند و پس از مدتی داماد وی می‌شود، اما بعدها، شائول به خاطر ترس از اقتدار وی، تصمیم به قتل او می‌گیرد ولی موفق نمی‌شود و داوود نزد شاه فلسطینیان پناهنده می‌شود. پس از آن‌که اقوام بنی‌اسرائیلی از فلسطینی‌ها شکست می‌خورند و شائول به قتل می‌رسد، داوود به حبرون(
Hebron) می‌رود و برای مدت ۷ سال شاه قبیله خودش(یهودا) می‌شود. سپس با پسران شائول به جنگ می‌پردازد و با شکست آن‌ها و تصرف اورشلیم در ۳۰ سالگی پادشاه کل بنی‌اسرائیل می‌شود و ۳۳ سال در این سمت می‌ماند.
در زمان سلطنت وی شورشی مردمی به رهبری پسرش، ابشالوم(
Absalom) علیه وی صورت می‌گیرد که شورشیان شکست می‌خورند و ۲۰هزار نفر از آنان به همرا ابشالوم کشته می‌شوند.
زمان وفات داوود را حوالی سال
۹۵۶ قبل از میلاد می‌دانند.

قابل ذکر است که برخی معتقدند که یهودیان داوود(و سلیمان) را به عنوان شاهان قوم بنی‌اسرائیل می‌شناسند و نه پیامبر و توصیفاتی که از وی می‌کنند با پیامبری که مسلمانان به نام داوود می‌شناسند، متفاوت است.

سلطنت سلیمان

در مورد سلیمان نیز اطلاعات علمی باستان‌شناسی محدود می‌باشد و روایات اساطیری کتب مقدس یهودی مهم‌ترین روایت کنندگان داستان زندگی وی هستند
داوود زنان بسیاری داشت اما شیفته بت‌شبع همسر یکی از سرداران خود می‌شود و برای ازدواج با وی سردار خود را به قتل می‌رساند. سلیمان حاصل ازدواج داوود و بت‌شبع است.
سلیمان(
۹۶۵ ق‌م - ۹۲۸ ق‌م) نیز همسران بسیاری داشت اما تأثیرگذارترین آن‌ها دختر فرعون مصر می‌باشد که در زمان پیری سلیمان، باعث روی‌گردانی وی از «خدا» و بعل(بت گوساله طلایی) پرستی وی می‌شود. پس از آن سلیمان معبد معروف خویش(اکنون تخریب شده و به جای آن مسجدالقصی ساخته شده) را می‌سازد که این کار وی باعث شورش‌هایی علیه وی می‌شود.

قابل ذکر است که یهودیان سلیمان(و داوود) را به عنوان شاهان قوم بنی‌اسرائیل می‌شناسند و نه پیامبر و توصیفاتی که از وی می‌کنند با پیامبری که مسلمانان به نام سلیمان می‌شناسند، متفاوت است.