تبلیغات
مقاله ی آزاد

 برج ایفل (به فرانسوی: Tour Eiffel) برجی فلزی در میدان شان دو مارس و در کنار رود سن واقع در شهر پاریس است. برج ایفل که امروزه به عنوان نماد فرانسه شناخته می‌شود، پربازدیدترین بنای جهان و یکی از شناخته‌شده‌ترین بناها در جهان است.  


ساخت برج ایفل در سال ۱۸۸۷ آغاز و در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ به پایان رسید. در آغاز برج ایفل برای نمایشگاه جهانی و به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شد ولی پس از ساخت این بنا مورد قبول همگان واقع نشد و ۳۰۰ نفر که در بین آنها می‌توان از امیل زولا، گی دو موپاسان، شارل گارنیه و هم چنین الکساندر دوما نویسنده شهیر فرانسوی نام برد، به ساخت آن شدیداً اعتراض نمودند.

نام برج ایفل از نام سازنده‌اش گوستاو ایفل گرفته شده است.

نکته ی جالب در باره ی برج ایفل آن است که تا سال 1889 ستون یاد بود واشنگتن به عنوان بلند ترین برج جهان شناخته میشد که در همین سال برج ایفل جای این بنا را گرفت.

این عنوان تا 41 سال ادامه داشت که در نهایت برج کرایسلر در سال 1930 توانست از این برج پیشی بگیرد.

برج ایفل را می توان به عنوان بلند ترین برج در پاریس و چهاردهمین سازه ی بزرگ فرانسه دانست. از رکورد های شگفت انگیز میتوان در سال 2006 اشاره  داشت که در حدود ۶٬۷۱۹٬۲۰۰ نفر  از این برج دیدن کردند و جالب تر از آن این است که از این برج تا کنون  ۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰  نفر  در سراسر دنیا دیدن کردند البته این آمار ها بعد از سال 1900  رسمیت بیشتری دارند و این بازدید ها باعث شده است که برج ایفل نشان پر بازدید ترین بنای جهان را بر شانه ی خود بزند.

بر بالای این برج یک آنتن تلوزیونی 24 متری میباشد و چون جزئی از بنا میباشد میتوان ارتفاع برج را 325 متر دانست و همچنین خوب  است بدانید که این برج که با استفاده از آهن و پیچ و مهره درست شده است وزنی بالغ بر 7200 تن دارد این برج 1665 پله دارد که البته هر کسی نمیتواند پای بر تمام پله های این برج بگذارد زیرا از طبقه ی دوم به بعد بسته است .
این برج در یکی از منطقه های زیبای پاریس بنا شده است در یک طرف آن رودخانه ی سن و در طرف دیگر آن البته  کمی دورتر میتوان به عمارت اینولید که مقبره ی ناپلئون در آنجاست اشاره کرد.

در زیر عکس هایی  از این برج را می بینید:

 
                                         در هنگام شب

 

                                                  در صبح


در هنگام غروب خورشید

و ویدیویی از یک بازی که خراب کردن برج ایفل را نشان میدهدبرچسب ها : برج , برج ایفل , برج پاریس , برج برگ , برج آهنی , بلند ترین برج پاریس , بلند ترین , Eiffel Tower , Eiffeم , Eiffel , Tower ,